Hackathon voor podiumkunsten sluit af met 14 prototypes
Op 15 en 16 december organiseerden Cultuurconnect en 30CC samen een Hackathon voor de podiumkunsten in Leuven. Na twee intense dagen van experimenteren en creëren sloten we af met een indrukwekkende oogst. In een creatieve snelkookpan ontwikkelden 18 deelnemers maar liefst 14 innovatieve projecten die technologie en podiumkunsten samenbrengen. Van drones en augmented reality tot biometrie en VR: de toekomst van het podium kreeg hier vorm.
Foto's Hackathon © Sarah Verhoeven
Van jongleren tot VR: grenzen verlegd
In de historische foyer waar theaterbezoekers normaal een drankje drinken, heerste twee dagen lang de technologie. Onder begeleiding van zes experten in mediakunst en één podiumkunstexpert – Gert-Jan Biasino, Lawrence Kudria, Innovation:LAB Utrecht, Sarah Lauwers, Jannes Lambrecht, Yves Degryse en Nikzad Arabshahi – gingen makers, artiesten en technici aan de slag met technologieën die normaal ver van het podium lijken te staan. Het resultaat? Een reeks prototypes die de verbeelding prikkelen:
- Jongleren en creative coding
- Trapeze, puppeteering en robotica
- Interactieve lichtinstallatie met mime en drones
- Face painting met augmented reality
- Biometrics en performance art
- Pianospel en cymatics (muziekvisualisatie)
- Avatar en theatervoorstelling rond psychose
- Touchdesign/motion tracking met klimaatperformance
- VR en theater
- Van beweging naar geluid via motion tracking
- 3D-scan en clownerie
- … en meer.
Bekijk de aftermovie
Voor 30CC was dit een out of the box project: technici, programmatoren en medewerkers betraden een nieuwe zone en haalden alles uit de kast. De Hackathon is bovendien een voorbereiding op de opstart van een echt Techlab vanaf 2026 - op voorwaarde dat de hiervoor aangevraagde subsidies worden toegekend. Een selectie van de projecten die tijdens de hackathon is gerealiseerd, zal doorstromen naar dit toekomstige Techlab.
De hackathon past binnen een onderzoeksproject van Cultuurconnect waarin we uitzoeken hoe podiumhuizen een tech lab kunnen opzetten. In de loop van 2026 brengen we een rapport uit dat de opgedane kennis en ervaring uit een verkenningstraject van 30CC en uit deze hackathon verzamelt.
Sluit aan bij de werkgroep Digitale labs
Sluit jij graag aan bij de werkgroep van Cultuurconnect rond de oprichting van Digitale labs en voor meer samenwerking tussen podiumhuizen rond digitale podiumproducties? Neem dan contact op met Paulien Coppens of Kristof Van den Branden.
For Real: save the date!
Noteer alvast donderdag 26 november in je agenda voor de volgende editie van For Real (30CC, Leuven) waarop we allerlei voorstellingen tonen die gebruik maken van digitale tools.
