Samen voor een groter en diverser aanbod Nederlandstalige e-boeken in de bib
Goed nieuws voor digitaal lezen: zeven organisaties uit de boeken- en bibliotheeksector ondertekenden de intentieverklaring e-boekenuitleen. Daarmee zetten ze samen de schouders onder een duidelijk doel: meer Nederlandstalige e-boeken, sneller beschikbaar en voor iedereen toegankelijk via de openbare bibliotheken in Vlaanderen en Brussel.
Digitale boeken winnen terrein, maar het Nederlandstalige aanbod blijft voorlopig nog beperkt. Deze verklaring wil daar verandering in brengen. Door nieuwe afspraken over licenties en vergoedingen komt er ruimte voor een groter en diverser aanbod van Vlaamse en Nederlandstalige titels: van recente romans tot klassiekers, van young adultboeken tot non-fictie.
Het nieuwe model zorgt ook voor meer transparantie. Auteurs, vertalers en uitgevers krijgen beter inzicht in hoe titels worden uitgeleend en hoe vergoedingen verdeeld worden. En auteurs die in België wonen en bijdragen aan de Nederlandstalige literatuur, ontvangen daarbovenop een extra vergoeding.
Lezen opent deuren. Door samen in te zetten op een sterk digitaal aanbod, zorgen we dat meer mensen toegang krijgen tot literatuur. Bibliotheken spelen daarin een sleutelrol: zij verlagen drempels en maken verhalen bereikbaar, altijd en overal. En het e-boekenplatform helpt daarbij, met een collectie die echt het verschil kan maken.
Deze intentieverklaring is een stap vooruit. Geen eindpunt, maar een stevig vertrekpunt voor een toekomst waarin digitaal lezen vanzelfsprekend, toegankelijk én kwalitatief is.
Het sluitstuk van dit traject was de feestelijke ondertekening op het 25-jarige jubileum van Literatuur Vlaanderen in aanwezigheid van minister Gennez.
We houden samen een engagementsverklaring boven het doopvont, waarbij ook het digitale boek in de bib een duurzame toekomst krijgt. We werkten een nieuw transparant en gedragen licentiemodel uit voor de aankoop en uitleen van e-boeken via de openbare bibliotheken in Vlaanderen en Brussel, met een eerlijke vergoeding voor alle rechthebbenden. Deze intentieverklaring getuigt van een geëngageerde cultuursector die de handen in elkaar slaat om dat recht ook waar te maken. Door in te zetten op een sterk digitaal leesaanbod, gedragen door auteurs, uitgeverijen en bibliotheken, maken we literatuur toegankelijk voor nog meer mensen.
Benieuwd? Bekijk hieronder de intentieverklaring
Dank aan alle partners – Cultuurconnect, GAU, VAV, VVBAD, VVSG, Iedereen Leest en Literatuur Vlaanderen – voor de constructieve samenwerking. We zijn trots op dit gezamenlijke engagement. Op naar een rijker digitaal boekenlandschap voor iedereen.